زندگی پی

زندگی پی

نویسنده
مترجم گیتا گرگانی
تعداد صفحه 479
زبان فارسی
حجم فایل 5.4 MB
نوع فایل pdf

زندگی پی (به انگلیسی: Life of Pi)‏ نام کتابی است نوشته یان مارتل است که در ۲۰۰۱ در کانادا منتشر شد. زندگی پای کتابی درباره مذهب، ترس، طبیعت و سرسختی پایان ناپذیر انسان است.

داستان کتاب :
زندگی پی درباره پسر جوانی بنام پی پاتل، فرزند یک صاحب باغ وحش در هندوستان است. پی پاتل در شانزده سالگی همراه خانواده‌اش از هند به طرف کانادا کوچ می‌کند. خانواده پی در قسمت بار یک کشتی ژاپنی در کنار جانوران باغ وحش به سمت خانه جدید سفر می‌کنند. در میانه راه کشتی غرق می‌شود و پی خودش را در قایق نجاتی به همراه یک کفتار، یک اورانگوتان، یک گورخر زخمی و یک ببر بنگال دویست کیلو گرمی تنها می‌بیند. در هفته نخست سفر پی بر روی این قایق نجات تنها چیزی که بر همه چیز چیره است کشمکش برای زندگی ست. ادامه کتاب شرح ۲۲۷ روز گمشدگی پی در دریا است.

جوایز کتاب :
کتاب در سال 2002 برنده جایزه بوکر شده و از روش دو تا فیلم هم ساخته شد. که یکیش توسط ژان پیر ژونه فرانسوی و اون یکی توسط آنگ لی تایوانی بوده است.
فیلم زندگی پی نامزد ۱۱ جایزه اسکار شده است و اکثر منتقدان ان را ستوده‌اند. موحد منتقم در نقد خود درباره فیلم گفته است:فیلم زندگی پی صرفاً یک فیلم دیدنی و تأثیر گذار نیست، بلکه همانند نخی به ظرافت تابیده شده فیلمی درباره اثبات وجود خداست. نخی که از داستان‌های خیلی دور حکایت می‌کند که نه می‌توانید آن را به تمامی بپذیرید، نه آن را کاملاً رد کنید. ولی به یمن ریسنده (فیلمنامه نویس) فوق‌العاده‌اش به چنان قدرتی بافته شده است که می‌توان آن را در کنار «رابینسون کروزو»ی دانیل دوفو قرار داد

Download